Hírek
Legfrissebb hírek
- 01-22 Újabb egyeztetés a frakcióvezetőkkel
- 01-18 Kérdések és válaszok a Budaörsi Repülőtér zajproblémáival kapcsolatosan
- 01-21 A magyar kultúra napja: Himnuszunk születésnapját ünnepeljük
- 01-19 Lovak, flamingók, Édes Mackó
- 01-21 Kertészeti munkák akadályozhatják a forgalmat
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Városfejlesztés Program Sport Közlekedés Kultúra Megemlékezés Koronavírus tájékoztató Felhívás Környezetvédelem Promontor TV Oktatás Budapest Bornegyede Pályázat Elismerés Ünnep Fesztivál Közélet Civil élet Egészség Videó Kiállítás Gyász Borfesztivál EU projekt Testületi ülés Kék hírek Stratégiai partner Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pincejárat Pályázatok Helytörténet Évforduló Csatornázás Rendőrség Bornegyed Ünnepség Családbarát hely Hitélet Jótékonyság Esélyegyenlőség Közösségre kapcsolva Előadás Kerület napja Egészségügy Tájékoztatás Koncert Társadalmi egyeztetés Siker Programok Stratégiai partnerek Rendőrségi felhívás Meghívó Közbiztonság Civil összefogás Köszöntés Egyesített Óvoda Választás Szavazás Állás Nemzeti összefogás Bornegyed magazin Advent Lakossági fórum Család Vállalkozás Kegyelet Nekrológ Projekt területek Életmód Adomány Természetvédelem Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Lomtalanítás Klíma Könyvbemutató Közösségi tervezés Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Budapesti olimpia Tűzeset Lakossági felhívás Mulatság Civil kurázsi autó Suli-Vár Beszámoló Támogatás Egyeztetés Helyzetjelentés Nyilatkozat Álláspont Aláírásgyűjtés Játék Víz világnapja Közössgre kapcsolva Honatya Népszavazás Helyreigazítás Tisztelet Állatok Világnapja Avent Információ PortréGévai Csillát ma már az egyik legnépszerűbb magyar gyermekkönyvszerzőként tartják számon. Óvodások és kisiskolások rajonganak meséiért, és boldogok, ha találkozhatnak vele, aki pompásan érti a nyelvüket. A képzőművész-írót pályájáról, példaképeiről és budafoki kötődéséről kérdeztük.
– Könyvillusztrátorként kezdte a pályát. Miért váltott?
– Berg Judit írónővel pályánk elején együtt dolgoztunk a Hisztimesék és a Mesék a Tejúton túlról című könyveken, melyek máig nagy sikerű gyermekkönyvek. Nagyon szerettem rajzolni, de azt is tudtam magamról, hogy szeretek írni, hiszen az ELTE-re jártam. A rajzolás miatt lettem illusztrátor, de egyszer csak rájöttem, hogy van mondandóm, és elkezdem meséket írni. Hála Istennek, pozitív visszajelzéseket kaptam, így folytattam, illetve folytatom. Ha a kezdet kezdetén rossz kritikákat kapok, nyilván felhagytam volna az írással, és visszatérek a rajzoláshoz.
– Mit szóltak ehhez a gyerekei?
– A gyerekeim őszintén örültek a meséknek. Persze nem lepődtek meg, mert ismerték azt a képességemet, hogy érdekes történeteket tudok kitalálni. Amikor kicsik voltak, esténként személyre szabott meséket mondtam nekik az ő élményeikről, barátaikról, s ezeket egy idő után szinte kikövetelték tőlem. Mostanában nagyon élvezik, hogy barátaikkal együtt szerepelnek könyveimben, különböző mesekarakterekben.
– Amikor eldöntötte, hogy gyerekkönyveket fog írni, nyilván felmérte, hogy szinte telített a piac.
– Kétségtelen, hogy sok a könyv, de hiány is van. Főként a környezetvédelem területén lehetne sokkal színesebb a paletta. Ezért is indult el a Fiúról apára programom számos óvodában az ország különböző pontjain. Megpróbálom a három-hatéveseket nagyon játékos formában rávezetni arra, miért kell óvni a természetet, a minket körülvevő világot.
– Nem gondolt arra, hogy a felnőtteket is meg kell szólítania?
– A Fiúról apára programban a gyerekek szólítják meg a szüleiket. Amit ők a különböző témájú – levegő, tűz, víz stb. – játékos munkafüzetekből megtanulnak, azt továbbadják a felnőtteknek. Fiúról apára száll a gondolat. Szerintem most az a legfontosabb, hogy a kicsiket érzékennyé tegyük a környezet védelmére. Egyébként nem áll szándékomban felnőtteknek szóló tankönyveket írni környezetvédelemből, úgy döntöttem, maradok a gyerekeknél.
– Kitől tanult? Vannak példaképei?
– Nagyon sokaktól tanultam, magyaroktól, külföldiektől. Felsorolni is nehéz lenne mindenkit. Most csak két művészt említek, akiknek munkássága nagy hatással volt rám. Az 1969-ben meghalt Jiri Trnka a csehszlovák bábanimáció első nagy mestere volt. Fantasztikus figurákat teremtett. Nagyon sokat lehet tanulni tőle. Óriási hatással volt rám az 1941-ben született orosz rajzfilmes, Jurij Norstein, akinek Süni a ködben című filmjét ma is csodálattal nézem. De a többi alkotását is.
– Mi köti Budafokhoz? Mit szeret ebben a városrészben?
– Dédszüleim és nagyszüleim itt éltek, így nagyon erős érzelmi kötelék fűz Budafokhoz. Kelenvölgy és Budafok az én két otthonom. Sokat járok a gyönyörű budafoki temetőbe, ahol a dédszüleim és az édesapám is nyugszik. Sokat gondolok a csodálatos dédapámra, akiről rengeteg legenda született a családomban. Ő a budafoki református templomhoz élete végéig hű maradt. Nagyon szeretem ez a kerületet, a táj szépségét, az utcákat, a fantasztikus pincerendszert. Bevallom, nem igazán értem, miért nem beszélünk többet Törley Józsefről, aki igazi nemzeti híresség, s akire nem csak Budafok lehet büszke
(Sz. L.)