Díjazott vállalkozóink
Kerületünk vállalkozója, Kiss Tibor Géza kapta az Év vállalkozója díjat új, innovatív világítástechnikai fejlesztéséért. A sikeres vállalkozó alkalmazottait tudatosan BudafokTétényből választja. Nemcsak azért, mert lokálpatrióta, hanem mert szerinte egyszerűen így logikus. A díjazott úgy véli, ha a kerület szép, akkor az emberek is úgy viselkednek, ahogy azt a környezet megkívánja.
Ismeretes, a díjat Demján Sándor a Vállalkozók Országos Szövetségének támogatásával alapította 2003-ban, amelynek célja a magyar értelmiség eredményeink megőrzése, a hazai tudomány, művészet és kultúra fejlesztésének erősítése. Kiss Tibor Géza 1982-ben költözött a kerületbe, nős, három gyermek édesapja. Vállalkozást indított, és alkalmazottait tudatosan a kerületből választotta, amellyel nagyban hozzájárult Budafok-Tétény fejlődéséhez. Környezettudatos szakemberként igyekszik a városszépítést is szem előtt tartva tervezni és dolgozni, így 1997-től vállalkozását bővítette: a városfejlesztést az építőiparban beindított tervezés és kivitelezés szintjén is képviseli. Nevéhez köthető például a Tchibo iroda és raktár, a Skoda Szalon, valamint 32 családi ház és 4 társasház komplett kivitelezése.
- Minél szebb a környezet, az emberek egyre inkább a szépre hajlanak, vagyis ha a kerület szép, akkor a lakók is úgy viselkednek, ahogy azt a környezet megkívánja - vallja a vállalkozó. Vállalkozása elnyerte egy szakmai fórum által odaítélt "megbízható építőipari vállalkozás" címet is. Időközben egy német cég által gyártott egyedi termék - újrahasznosított műanyagból készült talajrögzítő rendszer - kizárólagos forgalmazójává vált. A terméket a kerületben történő építőipari beruházásoknál több helyen is környezettudatosan használják.
A 2007-ben indult gazdasági válság miatt vállalkozását folyamatosan le kellett építenie. Alkalmazottai iránt érzett felelőssége, valamint az általa oly sokszor tapasztalt energiapazarlás miatt fejlesztésbe kezdett: korszerűsítette a közvilágítást. Fejlesztése egy LED-es fényforrással és egy saját fejlesztésű szoftver alkalmazásával működtetett világítástechnika, amelyet köztéri vezetékes hálózatról, vagy nap-, illetve szélenergia alkalmazásával is lehet üzemeltetni. A termék alkalmazásával akár 50-70 százalékos energiamegtakarítás érhető el. A megújuló energiát használó rendszerükkel pedig az elavult világítástechnikai berendezések által termelt károsanyag-kibocsátás 50 százalékkal csökkenthető.
Idén Bakos Miklós kerületi vállalkozó kapta kisvállalat kategóriában az üzleti etikai díjat, amelyet az alkalmazottaikkal, partnereikkel és a környezettel szemben etikus, aktív társadalmi felelősséget vállaló cégek kapnak.
Az asztalosipari szolgáltatást végző cég vezetője azt vallja, a túlélés érdekében a vállalkozónak rugalmasnak kell lennie, mert anélkül nincs túlélés, és nincs siker. A Bakosfa Kft.-nél a munkavállalóknak irigylésre méltó munkahelyi környezetet alakítottak ki. Nemcsak az egészséget védik - a kerület lakói számára is nyitott - 500 négyzetméteres edzőteremmel, de a cégetika fenntartása érdekében cégombudsmant is alkalmaznak. A problémaláda bevezetése nagy sikernek örvend.
Az idén másodszor pályázó céget 1986-ban alapította a máig is fő tulajdonos, Bakos Miklós. Jelenleg 56 ember dolgozik a cégnél, amelyet az év legsikeresebb kisvállalkozásai között tartanak számon. Nem csak a teljesítményre, a munkavállalók egyéni gondjaira is figyelmet fordítanak: válságstratégiájukat a dolgozókkal megosztották, amelyben hasznos tanácsokat adtak arra nézve, hogy hogyan vészeljék át egyéni életükben a válságot. Azért részesítem ilyen bánásmódban a munkatársaimat, mert azt vallom: minden cégvezetőnek olyan környezetet kell teremtenie, ahol maga is szívesen dolgozna. Ennek fényében jogosan várjuk el tőlük a lojalitást - nyilatkozta a sikeres vállalkozó.
Bakos Miklós - aki tavaly Év vállalkozója-díjat kapott - úgy véli, az egymásra való figyelés mellett az egészség megőrzése is fontos. Az ember ugyanis annyira lesz egészséges tíz év múlva, amennyi energiát most ráfordít. Edzőtermükben a kerület lakóival is találkoznak, megismerhetik őket. Szerinte fontos, hogy már fiatalkorban edzenek a gyermekek, mert a közös sport a csapatszellemet is építi, és leköti a gyerekek "fölös energiáit".
A cégvezető versenytársaival is együtt érző, sőt, szerinte annak érdekében, hogy ne darálják be a kis- és középvállalkozásokat a multinacionális cégek, együtt kell gondolkodni, és közös stratégiát kell kialakítani. Az egészség mellett a környezetre is jelentős figyelmet fordítanak: hulladékkezelésük példaértékű. Bakos Miklós szerint a nehéz gazdasági helyzetben mind a vezetőknek, mind a beosztottaknak rugalmasnak kell lenniük, hisz a rugalmasság nemcsak a túléléshez segíti hozzá a vállalkozásokat, de sikert is hoz.