Ugrás a tartalomra

Felavatták Klauzál Gábor szobrát

2012. május 02. szerda
Igazi ünnep volt április 27-én a kerületben. Klauzál Gábor egészalakos bronzszobrának leleplezésére gyűltek össze az érdeklődők a volt miniszterről elnevezett művelődési központ előtt.
Felavatták Klauzál Gábor szobrát

A különleges eseményre érkezőket fúvósmuzsika fogadta, majd 14 órakor elcsendesült a tér. Garbóczi László díszpolgár, a Klauzál Gábor Társaság alapító tagja köszöntötte a megjelenteket, külön kiemelve dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztert, Szabolcs Attila polgármestert, Karsay Ferenc alpolgármestert, a szobor alkotóját, Benedek György Munkácsy-díjas szobrászművészt, a kerületi díszpolgárokat, valamint a Klauzál Gábor Társaság tagjait és elnökét, dr. Dobos Károlyt.

Dr. Dobos Károly Klauzál eszmeiségéről és a szoborállítás történetéről beszélt. Mind mondta, 2009-ben határozták el az egészalakos szobor felállítását, és hosszú, küzdelmes utat jártak be támogatóikkal és Benedek György szobrászművésszel. Az alkotás elkészüléséhez nagy kitartásra, sok lelkierőre és rengeteg önkéntes munkára volt szükség. A Klauzál Gábor Társaság elnöke köszönetet mondott támogatóiknak, külön kiemelve a szobor létrehozáshoz hozzájáruló jótékonysági koncert résztvevőit és Benedek Györgyöt.

Beszédét a Nádasdy Kálmán Művészeti Iskola néptáncosainak rövid táncbemutatója követte. Ezután dr. Réthelyi Miklós miniszter, Tarlós István főpolgármester, majd Karsay Ferenc alpolgármester lépett az emelvényre, hogy szóljon a szobor jelentőségéről.

Egy nemzet nem lehet naggyá, ha nem emlékszik a múltjára. Csak a saját történelmünkre, az évszázadok alatt felhalmozott értékeinkre alapozva tudjuk meghatározni, kik is vagyunk, hova tartunk - fejtette ki a tárcavezető. - Csak a történelmünk, a hagyományaink adják kezünkbe azt a kulcsot, amellyel megfejthetjük a jövő kihívásait. A Szabadság szoborral a múltunk egy dicső szakaszára emlékezünk, a reformkorra, a szabadságharcra, és az azt követő hosszú évekre, amelyek végül a kiegyezéshez vezettek - fűzte hozzá.

 

Az eseményt Tarlós István főpolgármester is üdvözölte és köszönetet mondott mindazoknak, akik elősegítették a szobor létrejöttét. Az ünnepi beszédek sorát Karsay Ferenc alpolgármester zárta, aki Budafok-Tétény "Kisváros a nagyvárosban" jelmondatát idézve kitért arra is, hogy mennyire fontosnak gondolják a kerület vezetői az itt működő civil szervezetek önkéntes munkáját. - Tudjuk, hogy az együttműködés velük mennyi többletet ad lakókörnyezetünknek, tudjuk, hogy "tükörként" is működnek, amelyben folyamatosan ellenőrizhetjük saját tevékenységünket. Ezért kötelességünk és feladatunk megadni nekik minden segítséget, amire lehetőségünk van - mondta az alpolgármester, majd hozzátette: szívet melengető érzés, hogy a szoborállítás kezdeményezéséhez Budafok-Tétény önkormányzatán kívül a fővárosi önkormányzat, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetői is csatlakoztak, ezzel segítve a többi pártfogó, a magánszemélyek, a díszpolgárok, Benedek György és a Klauzál Gábor Társaság tagjainak önzetlen munkáját.


Tarlós István, dr. Réthelyi Miklós, Szabolcs Attila, dr. Dobos Károly, Karsay Ferenc és Benedek György

Az ünnepi köszöntők után a szobrot fedő leplet átfogó nemzetiszínű szalagot a délben lezajlott "Klauzál Gábor emlékezete" című vetélkedő győztesei, a Kossuth Lajos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola három diákja vágta el, hogy ezentúl az egykori miniszter szobra teljes pompájában állhasson a Klauzál Ház előtt.

T. A.