A királynő és a lovas
A huszonöt éves "kajakkirálynő" ötszörös világbajnokként az Európa-bajnokságon melegített Londonra, ahol ötszáz méteren négyesben és egyesben is aranyérmet szerzett. Az érmeket Berki Krisztián, a lólengés olimpiai bajnoka sem számolgatja már. Mint mondta: "Az eredményeket könnyű fejben tartani, mert ha elérsz egy bizonyos szintet, akkor az újságírók emlékeztetnek rá, mekkora ember vagy." Interjúnkból azt is megtudhatják, miért sírt gyermekkorában Berki, és hogy mi az igazi hajós szabadság.
- Hogyan válhat valakiből élsportoló?
Berki Krisztián: - A véletlenen múlt, hogy tornász lettem. A velünk szemben lakó tornaedzőnek köszönhetően már négy és fél évesen tornaterembe jártam. Eleinte sírva mentem edzésre és sírva mentem haza a nagy megterhelés miatt, a szüleim azonban minden nap vittek sportolni és az edzőm is nagyon jó volt, így ott tartottak a tornateremben. Évekig csak megismerkedni szerettem volna a tornasporttal, de tizenöt évesen rájöttem, látva Csollány Szilveszter teljesítményét a sydneyi olimpián, van olyan cél, amit el kell még érnem: küzdeni a végső célért, az olimpiai aranyért!
Kozák Danuta: - Több sportágat kipróbáltam, úsztam, kézilabdáztam, de a kajakozásban találtam meg azt, amire vágytam, a szabadságot. Egyedülálló élmény, amikor siklik alattam a hajó. Már gyerekkoromban is boldogan jártam edzésre, mert öröm volt beszállni a kajakba. Suli után egyből az edzésre rohantam, ahol megtaláltam a barátokat. Eleinte a társaság miatt jártam le, majd egyre fontosabbá váltak a versenyek, és rájöttem, számomra az olimpia a legfontosabb.
- Kik képviselhetik Magyarországot az ötkarikás játékokon?
Berki Krisztián: - Egy tornász a négyévente változó, de mindig bonyolult kvalifikációs rendszer alapján kerülhet ki az olimpiára. 2007-ben a stuttgarti vb-ről aranyéremmel kellett volna hazatérnem, az indulási jogot adott volna a pekingi olimpiára, de sajnos "csak" második lettem. Nem gondoltam volna, hogy életem első világbajnoki ezüstérmének nem tudok majd igazán örülni.
Kozák Danuta: - A kajakosoknál a vb-n szerzett kvóta számít, ez dönti el, hányan vehetünk részt az olimpián. A magyar versenyzők közül az evezhet az éremért, aki itthon mindkét válogató versenyen első lesz. Én arra vágytam, hogy egyesben szerezzek aranyérmet Londonban, és ez sikerült.
- Meddig lehet ezekben a sportágakban versenyezni?
Berki Krisztián: - Még két olimpia beleférhet az életembe, de a szervezet nem bírja sokáig ezt a terhelést. Ha váltanom kell, akkor is a sport közelében szeretnék maradni. Életem első Világkupa-aranyérmét Rio De Janeiróban nyertem, ezért már alig várom, hogy négy év múlva ugyanitt olimpiai bajnok lehessek.
Kozák Danuta: - Negyvenéves kor alatt még esélyes az ember. Amíg lehet, kajakozok, de én nem bíztam benne, hogy meg tudok élni a sportból, ezért az edzések mellett tanulni kezdtem. A Kertészeti Egyetemen már csak a szakdolgozat és az államvizsga van hátra, a többivel kész vagyok. Ha abbahagyom a versenyzést, azzal szeretnék foglalkozni, amit tanultam.