Ugrás a tartalomra

Németh Zoltán az önkormányzatot választotta

2013. szeptember 26. csütörtök
Az országgyűlési képviselő az önkormányzati munka mellett döntött - 2014-ben nem indul parlamenti képviselőjelöltként a választáson
Németh Zoltán az önkormányzatot választotta

Csupán parlamenti szezonnyitó interjúra készültünk, de Németh Zoltán, a kerület országgyűlési képviselője egy hírrel állt elő. Több hónap gondolkodás után arra jutottam, hogy 2014-től az önkormányzati munkát választom, és jövőre nem indulok az országgyűlési választásokon. Az ok nagyon prózai. 2014-től - egyébként szerintem nagyon helyesen - a parlamenti képviselők nem lehetnek önkormányzati képviselők, tisztségviselők. Ahogy valamennyi párt politikusainak, nekem is döntenem kellett. Nem volt könnyű, de úgy érzem, nagyon jó döntést hoztam.

- Miért döntött így?

- Kimondani is nehéz - huszonhárom éve vagyok önkormányzati képviselő a kerületben, emellett eddig közel másfél évtizedet dolgoztam a Fővárosi Közgyűlésben. Ennyi idő után képtelenség ezt a munkát abbahagyni, és azt mondani: "befejeztem, inkább a parlamenti szék".

- Pedig az általános vélekedés, hogy az önkormányzati munka valami nagyon száraz, unalmas dolog, bezzeg egy parlamenti képviselő "prima primissima".

- Ez a vélekedés habitus és nézőpont kérdése, de nagyon felületes megközelítés. Az önkormányzati munka szinte tapinthatóan a hétköznapi ügyekről, az életről szól. A múlt hét végén, amikor Nagytétényben átadtuk a felújított városközpontot, akkor érezhette igazán mindenki, hogy mit jelent egy településért dolgozni. Több évtized után megújul egy városrész. Most készülünk Budafok megújítására. Kell ennél szebb, felemelőbb hivatás? Az ilyen ügyek menedzselésére tettem és teszem fel az életemet. Ha valakinek ez "száraz, unalmas", az nagyon keveset tud a való világról.

- Hogyan tovább?

- Választókerületi elnökként továbbra is én irányítom a nagyobbik kormánypárt helyi munkáját. Szeretném, hogy országgyűlési jelöltünk is helyi politikus legyen, Budafok-Tétényben és úgy általában Dél-Budán ez hagyomány, így erre jelentős az esély. Ebben is ragaszkodnunk kell a hagyományainkhoz. A lényeg, hogy tegyük a lehető legtöbbet a helyi közösségekért, az országért. Ahogy Nagytétényben, úgy Budafok városfejlesztésében is nagy dolgok készülnek, egész embert kívánnak.

- Ki lesz a jelölt?

- Nevet még nem tud kicsikarni belőlem, hiszen végig kell mennünk a döntési mechanizmus valamennyi fázisán, ez a rend. Annyi biztos, hogy szándékom szerint jól ismert, felkészült, tapasztalt és legfőképpen helyi politikus venné át a stafétát. Természetesen 2014-ig, a parlamenti ciklus végéig továbbra is képviselem a budafok-tétényieket az Országgyűlésben.

- Más. Idén ősszel sem unatkoznak a honatyák. Folyamatosan hallani, hogy jön az újabb rezsicsökkentő jogszabály. Lesz ebből valami, vagy csak a jól hangzó üzenet meg az eddigi rezsiköltség marad az embereknek?

- Az év végéig újabb jelentős tehertől szabadítjuk meg a családokat. 11,1 százalékkal csökkenek a villany, a vezetékes gáz és a távhőszolgáltatás díjai. Az tarthatatlan volt, hogy az Európai Unió országaiban a jövedelmekhez képest a magyar háztartások fizették a legmagasabb közüzemi számlát. Az első, tízszázalékos csökkentést most újabb követi, de a kormányzat azon is dolgozik, hogy a szén és a tűzifa árát is mérsékelje. Utóbbi esetében az első döntés már megszületett: a tavalyi összeg dupláját, kétmilliárd forintot fordítunk a szociális tűzifaprogramra.

- Valószínűleg ezek a döntések tényleg emberek százezreinek segítenek, de az ellenzék azt mondja, hogy az általuk bírált egykulcsos adó okozta jövedelemegyenlőtlenségekre csak szépségtapaszt jelentenek.

- Vitatkoznék. A családi adókedvezmény tavaly 184 milliárd forintot hagyott ott a családoknál. Ez példátlan nemcsak a magyar gazdaságtörténetben, de a nyugati féltekén is. Ráadásul ezzel az adórendszerrel azokat segítjük, akik két szempontból is kiemelten fontosak. Egyrészt, mert munkából keresik a jövedelmüket, másrészt az egész ország jövőjét alapozzák meg azzal, hogy gyermekeket nevelnek.

- De a legkisebb jövedelemmel rendelkezők nem tudják igénybe venni a kedvezményeket.

- Ezen változtatunk. Túlzás nélkül állítom, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb segítségét kapják a kisebb keresetű, gyermekes családok. Január elsejétől a munkavállalói - 10 plusz 7 százalékos - járulékokból is érvényesíthetik a családi adókedvezményt. Egy példát mondok: ha egy három gyermeket nevelő családban az anyuka és az apuka havonta 100-100 ezer forint bruttó összeget keres, jövőre havonta 34 ezer forinttal gyarapodik a családi kassza.

Sengel Ferenc