Egy csendes, munkás év után
Sikeres évet tudhatunk magunk mögött, ez most csendesebb volt, mint az előző, hiszen akkor két kerek évforduló is megemlékezésre és emlékmű állítására kötelezett bennünket - mondta el dr. Szirtes Edit, a kerületi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke. - Az ősök emlékének ápolása mindig is fontos szerepet játszott és játszik az életünkben. A Sváb Emlékhely méltóképpen kíván emléket állítani a 300 évvel ezelőtt betelepült, majd az erőszakkal kitelepített német embereknek.
- Az országos megemlékezés időpontja január 19., de a helyiek augusztusban is mécsest gyújtanak. Mi ennek az oka?
- A tétényi kitelepítések augusztus 25-én kezdődtek, ezért mi ezt a dátumot tűztük ki, amikor a kilenc és fél tonnás kődarabból sok önkéntes segítségével létrehoztuk az emlékművet. Mi, budafok-tétényiek kétszer emlékezünk erre a szörnyűségre és hívjuk fel a figyelmet arra, hogy többször ilyennek nem szabad megtörténnie.
- Milyen programokat tartottak és célokat fogalmaztak meg 2013-ban?
- A megszokott programok mind jól sikerültek, jó hangulatban teltek és sikerült ezeket gördülékenyen lebonyolítani. Ilyen volt például a Farsangi bál, a Madarak és fák napja, a Fúvós találkozó, a Grill Fest, a Lipót, a Katalin- és Erzsébet-bál, valamint a húsvéti és karácsonyi kézműves-foglalkozás. Nagy változásokon megyünk keresztül. Amikor a Német Nemzetiségi Önkormányzat megalakult, akkor még élt az a nemzedék, amelynek a zsigereiben megvoltak a régi szokások, a táncunk, a konyhaművészetünk. Szeretnénk a felnövekvő generációnak ezeket átadni. ?seink még mindent maguk csináltak. Édesapám mindig azt mondta, hogy ti csak nézitek, ahogy mások megcsinálják azt, amit nektek kellene. Mindenkire ugyanaz a globális kultúra hat, ami elfeledteti ezeket a szokásokat.
- Lehet tudni, hogy itt a kerületben hány német nemzetiségű ember él?
- Sajnos pontos adataim nincsenek. Azt tudom, hogy a legutóbbi népszámláláson országos szinten 130 ezren vallották magukat német származásúnak.
(www. promontortv.hu)