Kossuth-díjat kapott Hegedűs Endre
""A világ legnagyobb koncerttermeiben már az első billentyűütés előtt vastaps fogadja. Elegáns szalonok állandó vendége New Yorktól Tkióig, és ízig-vérig a magyar kultúra nagykövete. A nemzeti örökségünk alázatos szolgája, aki jó adag humorral, hittel, Bartók és Kodály útján járva nyitja meg az ifjúságnak a magyarok egyik legnagyobb és legősibb kincsestárát, a zene varázsvilágát.
Bármikor kérjük, örömmel jön a Városháza Dísztermébe zenejátékával lenyűgözni az ifjakat. Minden ízében küldetéses ember, és olyan ""világfi"", akinek hiába hever a lába előtt a glóbusz, a hazája az első. Bandi, Budafok-Tétény, Dél-Buda polgárai nevében gratulálok. Újra és újra várunk!""
Szabolcs Attila
Március 15. - Kossuth-díjak -HegedűsEndre: a szépség ügyét szolgálom
Nem azt akarom megmutatni, hogy milyen nagy virtuóz vagyok, hanem egy ügyet szolgálok, a szépség ügyét - mondtaHegedűsEndre zongoraművész az MTI-nek abból az alkalomból, hogy idén Kossuth-díjjal tüntették ki munkásságáért.
"?Annak a zenének a szépségét akarom megmutatni, amely a lelket megnyílásra készteti, örömet, élményt és energiát ad neki" - fogalmazott a zongoraművész.
HegedűsEndre kifejtette, a díjat tevékenysége elismerésének, megerősítésének tartja, az elismerés nagyon boldoggá teszi, és erőt ad neki ahhoz, hogy feleségével,HegedűsKatalin zongoraművésszel együtt tovább folytassák a kultúráért való küzdelmüket. "?Szeretnénk eljuttatni a közönséghez, különösen a fiatalokhoz azt a csodát, ami az európai zene elmúlt négyszáz éve" - hangsúlyozta.
A muzsikus kitért arra is: egy ilyen díj talán alkalmat ad arra, hogy eljusson olyan helyekre, olyan intézményvezetőkhöz, ahová eddig nem mindig sikerült. "?Reflektorfény vetülhet talán rám, amit szeretnék továbbhárítani. Szeretnék újabb és újabb lelkeket meghódítani a klasszikus zenének" - mondta.
Különösen fontosnak nevezte a fiatal tehetségek bemutatását, a velük való közös fellépéseket. "?Mi, a feleségemmel a szocializmus alatt nagyon kevés segítséget kaptunk fiatal zenészként, az a kevés viszont, amit kaptunk, nagyon jól esett és megtartott a pályán" - fejtette ki.
Projektjei közül folytatódik a Budafok-Tétényben 2000 óta futó Sursum Corda Zenei Fesztivál. A többségükben ingyenes nyáresti hangversenyeken, melyek minden év augusztus 20. körül kezdődnek, "?nem csak helyi művészek lépnek föl, és nem csak a helyi közönséghez szólunk" - mondta. Kitért arra is, hogy folytatódik immár 16. évfolyamába lépő szabadtéri nyári koncertsorozata, a Holdfény Estek, melynek keretében Budapest szívében, a Vármegyeháza díszudvarán ad hangversenyeket.
A fővárosi Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontban immár harmadik éve futóHegedűsSzalonban a zenei világ értékeiről beszél és zongorázik gyerekeknek és felnőtteknek. "?A szalonok látogatottsága 150-450 fő körül mozog. Nagyon boldog vagyok, hogy hónapról hónapra ilyen élénk az érdeklődés, nemcsak Ferencvárosból, hanem egész Budapestről" - fejtegette.
A közeljövőben esedékes fellépései közül kiemelte a Pesti Vigadóban március 24-i Liszt-szólóestjét, amely, mint mondta, visszatekintés is lesz pályájára abból az alkalomból, hogy idén tölti be a 60 évet. Ugyancsak a Vigadóban lépnek színpadra április 7-én Házaspár(ok) a zongorá(k)nál címmel feleségével és egy másik zongorista házaspárral, Farkas Zsolttal és Várnagy Andreával, akikkel Magyar Zongorás Négyes néven 2005 óta játszanak együtt. Május 6-án pedig a felújított Zeneakadémia nagytermében ad zongoraestet - mesélte.
HegedűsEndre életében fontos szerepet tölt be a család, három huszonéves gyermek édesapja. Mint mondta, gyerekei "?mélységesen be vannak oltva a zenével", egész nap hallgatják, de nem igazán művelik, más pályát választottak. "?Most nem aktívak zeneileg, de úgy érzem, a hamu alatt még izzik a parázs, bármikor újrakezdhetik" - mondta.
HegedűsEndre Hódmezővásárhelyen született, de már 35 éve Budafokon él, felesége odavalósi. Szülővárosához is húz még a szíve, gyakran hazajár - mondta. Mindkét városban talán legfontosabbnak a gyerekeknek, fiataloknak való koncertezést tartja. "?Értékeket szeretnék továbbra is közvetíteni, és itt a közvetítésen van a hangsúly" - fogalmazott.
Forrás: mti
Életút
Tanulmányait szülővárosában, a helyi Általános Zeneiskola növendékeként kezdte. Érettségi után 1973-ban felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára, ahol 1980-ban kapott zongoraművész és tanári diplomát. Tanárai voltak: Antal István, Kocsis Zoltán, Rados Ferenc, Schiff András és Hajdú Anna.
Tanulmányait követően gyakran vett részt Bruno Leonardo Gelber és Vásáry Tamás mester-kurzusain. Tíz nemzetközi zongoraverseny díjazottja: többek között I. helyezést kapott Monzában a Rina Sala Gallo versenyen és Morcone városában a Rahmanyinov Nemzetközi Zongoraversenyen Olaszországban. II. díjazottja a Sydney Nemzetközi Zongoraversenynek Ausztráliában és a Milánói Scala Dino Ciani versenynek.
1999-től 12 éven át tanított zongorát és kamarazenét a Zeneakadémia Tanárképző Intézetében. Szólistaként és kamaraművészként rendszeresen hangversenyezik itthon és külföldön. Eddig több mint 2300 alkalommal lépett a közönség elé. Nagy sikerrel vendégszerepelt Európa számos országában, illetve Ausztráliában,Japánban, Dél-Koreában, Kanadábanés az Egyesült ?llamokban. A magyar közszolgálati televíziók az elmúlt évek során tizenhét élő koncertfelvételt készítettek a művésszel, továbbá a Japán Állami Televízió 1997-ben egy órás műsorban sugárzott részleteket tokiói hangversenyéből.
Feleségével, Hegedűs Katalinnal gyakran lépnek fel négykezes és kétzongorás művek előadásával Magyarországon és külföldön egyaránt.