Emberségről példát, vitézségről formát adtak
Kiválóan helytállt Csere Gáspár budafoki futó a riói olimpia utolsó versenynapján megrendezett maratoni döntőn. Sportolónk azonban emberségből is jelesre vizsgázott. Még augusztus 16-án együtt nézték a női maratonfutást maratoni futó társával, Józsa Gáborral, amikor épp előttük esett össze a spanyol Alessandra Aguilar, aki akkor a huszonhetedik kilométerénél tartott. Ahogy az M4 Sportnak Józsa Gábor elmondta: „Láttam, hogy lent is marad. Azonnal odafutottam és átugrottam a kordonokon. Felhívtam a közeli rendezők és katonák figyelmét rá és kértem, hogy hívjanak orvost. A közelben álló nézőktől szereztem vizet, és Csere Gazsi segítségével izotóniás italt is. Locsoltam a lány haját, nyakát, próbáltam hűteni. A nézők közül megjelent egy orvos és segítettem neki, amiben tudtam, addig, amíg a mentők megérkeztek.”
Alessandra Aguilar jobban van, a közösségi médiában már meg is nyugtatta a rajongóit, azt mondta, csak a nagy meleg miatt lett rosszul – mindenesetre az aggodalmat és a jókívánságokat megköszönte, tehát nagy baja nem eshetett. A maratoni verseny egyébként vasárnap papírforma szerint alakult. A kenyai Kipchoge győzött 2.08:44-gyel. Hetven másodperccel előzte meg az etióp Lilesát, a harmadik helyre pedig az egyéni csúcsot futó amerikai Rupp érkezett. Józsa Gábor 2.23:22-vel 87. lett, Csere Gáspár pedig 2.28:03-mal a 109. helyen ért célba százötven versenyzőből. Gratulálunk a szép eredményhez!
Márton Richárd szomorú esete
Mint ismert, több sportoló között két utánpótláskorú úszót, a Budafóka SE versenyzőjét, Márton Richárdot (16), illetve Holló Balázst (17) és a szintén fiatal Reményi Ármint (18) a váltóversenyekre nevezték. Csakhogy egyikük sem kapott szerepet, sem a 4×100, sem a 4×200 m gyorsváltóban. A nemzetközi szövetség, a FINA szabályzata kimondja, hogy azok a versenyzők, akiket a váltók tartalékaként neveztek, kötelesek valamilyen számban (legyen az váltó vagy egyéni) rajthoz állni és ténylegesen versenyezni. Mivel a szakvezetők sem stafétában, sem egyéniben nem állították őket rajthoz a riói olimpián, a nemzetközi szövetség, a FINA kizárta a döntőbe egyébként sem bejutó magyar váltókat. A csapatvezetés fellebbez a kizárás ellen. Szerintük a szabály az előfutamokra nem vonatkozik, csak a döntőre. Mindenesetre tény: a három fiatal csak néző lehetett a játékokon.
A szintén budafoki Takács Orsolya a női vízilabda-válogatottal egészen a bronzmeccsig menetelt, de ezen a mérkőzésen sajnos büntetőkkel veszített a csapat, pedig az utolsó másodpercekben a rendes játékidőben még vezetésre álltak Oroszország gárdájával szemben. Orsiék tehát lecsúsztak az éremről, de mindenképpen óriási dicséretet érdemelnek.
Takács Orsolyával, Márton Richárddal és Csere Gáspárral következő lapszámainkban olvashatnak interjút.
(VH)