Emlékezés a doni hősökre
Hétvégén a doni áttörés hőseire és áldozataira emlékeztek a kerületiek. A II. világháborúban bekövetkezett Don-kanyari ütközetben négyszer annyi ember veszett el, mint az 1526-os vész idején. Az 1943. január 12-én kezdődő harcban körülbelül negyvenöt-ötvenezren haltak hősi halált, legalább ugyanennyien megsebesültek vagy eltűntek, és közel harmincezer ember hadifogságba került a nagyhatalmak hibás hadvezetése, a nem kellő felkészítettség és az embertelen körülmények okán – olvasható a beszámolókban.
A Magyar Királyi 2. honvéd hadsereget, a kétszázezer magyar katonát 1942-ben német követelésre, kormányközi egyezmény alapján szállították ki a keleti frontra, a Szovjetunió területére. A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek és vesztek oda a –40 fokos orosz télben.
Rájuk emlékeztek január 11-én a budatétényi Szent István király Plébániatemplomban, és január 12-én a Donát-hegyen. Mindazokra a hősökre, akik esküjükhöz híven, embertelen körülmények között, családjuktól és otthonuktól távol kilátástalan küzdelmet vívtak a szovjet túlerővel szemben. Idegen földön, idegen érdekekért harcoltak messze a hazától. Tragikus sorsuk a magyar történelem legszomorúbb fejezeteit gyarapítja.
A Budatétényi Polgári Kör hagyományaihoz híven a budatétényi Szent István király Plébániatemplomnál emlékezett meg a hősökről szombaton este. A civil szervezet és a helyi római katolikus egyházközség által szervezett program szentmisével kezdődött, amelyet Udvarnoky László plébános celebrált. A nyolcvankét éve történteket a katolikus gyülekezet egyik tagja, Oberfrank Gyula idézte fel. Ezt követően a jelenlévők tiszteletük jeleként mécseseket gyújtottak a templom bal oldalán lévő emlékhelyen, ahol az I. világháborús hősök nevét őrző emléktábla mellett 2021 óta a II. világháborús hősök névsorát is olvashatjuk – több mint harminc budatétényi nevét.
Vasárnap a Donát-hegyen tartott megemlékezést és koszorúzást a Baross Gábor-telepi Polgári Kör.
– Pelikán Imre zászlós 1942. október 14-én indult szolgálatra egységével a keleti frontra az I. Utász zászlóalj 101. utász századával. 10 nap alatt 1400 kilométert gyalogoltak, benne 800-at hóban, hogy elérjék állomáshelyüket, Matijewkát – emlékezett meg ünnepi beszédében a civil szervezet egykori, 2016-ban elhunyt elnökének szavaival Monostoriné Szeleczky Gabriella, a Baross Gábor Általános Iskola történelemtanára.
– Szerencsére, nagyon sokakkal ellentétben, a zászlós hazatért, és megoszthatta velünk harctéri élményeit. S társait nem feledve emléket állított itt, a Donát-hegyen. A 8 méteres kereszt tövében elhelyezett urna a doni áttörés helyéről hozott földet őrzi, s az ott elesett barossiak emlékét is ápolja, köszönhetően azoknak, akik áldozatos munkával létrehozták az emlékművet – mondta a történész, aki végezetül ismét Pelikán Imre szavait idézte:
„Boldog vagyok, mert bármikor felmegyek a Donát-hegyre, mindig friss virágot találok a kereszt tövénél, és ilyenkor eszembe jut, amit az avatáskor mondtam az egybegyűlteknek: a kereszt hirdesse a szeretet, béke, megbékélés örömét, a doni áttörés elesettjeinek emlékét, és azt, hogy él az Isten.”
A koszorúzással véget érő ünnepséget a Bukovinai Népdalkör és Ambrus Károly előadása színesítette.
Tamás Angéla