Handl Anna unokája
A Savoyai Jenő téren lévő tábla állít emléket a Promontorra érkező első telepeseknek, köztük Hans Georg Handlnek is, akinek leszármazottjával, Garbóci László helytörténésszel beszélgettünk a Handl családról.
– Nagymama, azért, hogy amíg vigyáz ránk, ne unatkozzunk Imre öcsémmel, régi budafoki történetekkel szórakoztatott minket. Tőle tudtuk meg, hogy, amikor kislány volt, harmadszor égett le a Savoyai-kastély, és mindenki hanyatt-homlok rohant, hogy megvédje a templom fazsindelyes tetejét a lángoktól. 1881 júliusában olyan felhőszakadás volt, hogy a mostani Árpád iskolától induló és a Dietzl lépcsőn lezúduló víz elsodort három gyereket, akik a Duna partján, a ma is meglévő rácsnál lelték halálukat. Persze ennél vidámabb dolgok is szóba kerültek, például élete folyamán nem hallott olyanról, hogy Budafok-Promontorban valaki öngyilkos lett volna. A német ajkú szőlősgazdák nagyon összetartó népség volt, kisegítették egymást, ha valamelyikük megszorult, és olyan fontos volt a településen belül kötött házasság, hogy a fiatal férfiak a Kistétényből vagy Törökbálintról érkezett udvarlókat elverték vagy elzavarták – emlékezett vissza Handl Anna meséire az unoka, Garbóci László, aki saját bevallása szerint ekkor kapott kedvet a helytörténet kutatásához.
Elmesélte, hogy Savoyai Jenő 1714 és 1717 között felépített kastélya az Oroszlános udvarban állt, ott, ahol most az Álomautó Múzeum üzemel. A herceg kastélyában azonban csak azok kaphattak szállást, akik a személyzethez tartoztak, így amikor ősapja őse, Hans Georg Handl (eredetileg Händl) az első telepesek között Promontorra érkezett, a lakhatás fejében szőlész létére birkanyíró lett a herceg arab juhainál.
Handl János György a badeni püspökség Donaueschingen nevű településén született 1710-ben és, ahogy a többi telepes, ő is az “ulmi Schachtel”-lel, egy lakhatóvá alakított dereglyével jött Magyarországra. Tizenketten voltak testvérek, közülük hárman indultak útnak, de csak ő ért ide az 1720-as évek végén.
– Ősapám őse úgy belejött a birkanyírásba, hogy a félretett pénzén tudott venni egy kis kőbányát és amellett egy szőlőtermő területet is, így rövid időn belül jómódúnak számított. Sok gyereke született, de Ádám volt az, aki egészséges, erős férfiként apja nyomdokaiba lépett. Ősapám kőfejtéssel, valamint szőlőműveléssel foglalkozott a mai Vöröskút és Balatoni út közötti területen, és mint vagyonos embert, bíróvá választották. Hat gyereke közül csak Tamás nevű fia – a szépapám – élte meg a felnőttkort, aki nagy szőlőkkel rendelkezett, és ő is a község bírója volt (1838–1839-ig) – folytatta a Handl család történetét a helytörténész.
Tamás gyermeke, Antal Ádám anyagi támogatást nyújtott az 1848–49-es szabadságharchoz: három katonát felfegyverzett, valamint étellel és itallal ellátta a mai Czuba-kastély helyén álló hadikórházat. Az ükapa tizenkét gyermekéből négyen meghaltak, három fiú eltűnt, így a Handl nevet másodszülött fia, György vitte tovább.
– Anyai dédapámnak volt a legkiterjedtebb szőlője Budafokon. Érthetetlen, de az ő szőlőjét nem bántotta a XIX. század végén támadó filoxéra. Feleségül vette egy másik szőlőművelő család lányát, Lerner Borbálát, és házukat az akkor Fő utcának hívott Kossuth Lajos utcában építtette fel (a Lics pincészet melletti ház). 1910-ben megválasztották Budafok nagyközség bírójává, majd még kétszer két évre közfelkiáltással újraválasztották – tért rá a már közelmúltnak számító időszakra Garbóci László. Hozzátette: abból is látszik, mennyire szerették dédapját, hogy1920-ban a rózsavölgyiek kezdeményezésére a szőlője melletti dűlőutat György utcának keresztelték.
Handl Györgynek tíz gyermeke született, nevét azonban az elhalálozások miatt csak három lánya, Antónia, Ilona és Anna viselte, így a Handl név már nem öröklődött tovább.
– Nagymamám Grandits Ferenchez ment férjhez. Házasságából két lány született, Erzsébet és édesanyám, Vilma, aki hozzáment édesapámhoz, Garbóci Lászlóhoz – fejezte be a nagyvonalakban elmesélt családtörténetet Garbóci László helytörténész, aki – ha lehetősége nyílt volna rá – még napokig tudott volna mesélni családjáról, Promontorról és a régi Budafokról. (Tamás Angéla)