Hatvanmillió a szúnyoginvázió ellen
Kerületünkben évek óta probléma a nyári időszakban a csípőszúnyog-ártalom, ami a lakosság bejelentései alapján különösen érezhető volt a tavalyi nyáron, főként az augusztusi időszakban. A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága és a Fővárosi Önkormányzat ugyan rendszeresen végez Budafok-Tétényben szúnyoggyérítést, de ez általában nem elegendő, legalábbis ezt támasztják alá a lakossági panaszok. A kerületi önkormányzatnak ezért minden évben ki kell egészíteni a szúnyogok elleni központi és fővárosi védekezést, annak érdekében, hogy a kerületünk a lakosság számára élhető maradjon. A képviselő-testület már a tavaly március 21-i ülésén elfogadott egy olyan határozatot, amelynek értelmében 40 millió forintot különítenek el az idei évi költségvetésben a szükségszerű szúnyoggyérítési feladatok elvégzésére.
Krieger Krisztina önkormányzati képviselő, a gyérítéssel és a megelőzéssel is foglalkozó tanácsnok elmondta: a szúnyogártalom megelőzése többrétű feladat, amivel kapcsolatban folyamatosak az egyeztetések az önkormányzatban. A korábban meghatározott, erre szánt 40 milliós keretösszeget idén meg is emelték a képviselő-testület döntése értelmében 60 millió forintra, amely egyebek mellett tartalmazza a felvilágosítás, az edukáció és a kommunikáció költségeit is. A környezetbarát biológiai szúnyoggyérítés elsődlegességének fenntartása mellett a gyérítési tevékenységet folytatni kell szükség szerint úgy, hogy a kezelendő területet ki kell egészíteni a Duna melletti helyekkel, hullámtérrel, ahol ez természetvédelmi szempontból lehetséges és engedélyezett. Kiegészítésként, csak a lehető legszükségesebb mértékre korlátozva folytatni kell a földi, légi kémiai gyérítéseket is. Folytatni kell ugyanakkor a lakosság felvilágosítását, a környezettudatos gondolkodás kialakítását, a környezeti nevelést az óvodákban, kiegészítve az iskolákkal. Meg kell újítani a lakossági bejelentőrendszert adatlapszerű bejelentőfelület bevezetésével, mely minden esetben rögzíti az észlelés pontos helyét a bejelentések hasznosíthatóságának növelése érdekében. Erre készülnek szórólapok és egy telefonos applikáció is, ahol a lakosság jelentheti a problémákat. Így célzottan lehet beavatkozni, ha szükséges. Folytatni kell a lakosság részére a lárvagyérítő tabletták osztását is, hogy a kerti pangó vizekben ne kelhessenek ki a szúnyogok. Elő kell segíteni a szúnyogokat táplálékul hasznosító madarak megtelepedését a kerületben, például műfecskefészkek telepítésével. Erről már folyt is egyeztetés a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel.
Pajin Bálint önkormányzati képviselő, az önkormányzat Környezetvédelmi Bizottságának elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy a kerületben találtak olyan vasúti töltések melletti MÁV-területeket, ahol mély árkokban gyűlik össze az esővíz, és így ideális terep lehet a szúnyoglárvák tömeges kifejlődésének. A képviselő ezért felvette a kapcsolatot Lázár János építésügyi és közlekedési miniszterrel, hogy helyszíni bejárást tarthassanak ezeken a területeken, és ha kell, a szaktárca közreműködésével oldják meg a szúnyoggyérítési feladatokat. A minisztertől erre a kérésre pozitív válasz érkezett. Mivel nagyon fontos a kommunikáció, a tájékoztatás, a bizottsági elnök felkéri a képviselőtársait arra is, hogy személyesen is tájékoztassák a körzetükben a lakosságot a megelőzés fontosságáról, illetve tartsák a kapcsolatot a helyiekkel, hogy időben értesülhessen az önkormányzat a problémákról.