Hírek
Legfrissebb hírek
- 01-21 Kertészeti munkák akadályozhatják a forgalmat
- 01-19 Kerékpárral a nagyvilágban
- 01-13 Megkezdődött a kerületi védőnők és egészségügyi dolgozók koronavírus elleni oltása - Videóval frissítve!
- 01-19 Tervek a budafoki tornacsarnokról
- 01-18 Kormányzati segítség a budafok-tétényi óvodákba
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Városfejlesztés Program Sport Közlekedés Kultúra Megemlékezés Koronavírus tájékoztató Felhívás Környezetvédelem Promontor TV Oktatás Budapest Bornegyede Pályázat Elismerés Ünnep Fesztivál Közélet Civil élet Egészség Videó Kiállítás Gyász Borfesztivál EU projekt Testületi ülés Kék hírek Stratégiai partner Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pincejárat Pályázatok Helytörténet Évforduló Rendőrség Csatornázás Bornegyed Ünnepség Családbarát hely Hitélet Esélyegyenlőség Jótékonyság Előadás Kerület napja Közösségre kapcsolva Egészségügy Tájékoztatás Siker Programok Koncert Társadalmi egyeztetés Rendőrségi felhívás Stratégiai partnerek Meghívó Közbiztonság Civil összefogás Nemzeti összefogás Köszöntés Egyesített Óvoda Választás Szavazás Állás Család Bornegyed magazin Advent Lakossági fórum Életmód Vállalkozás Kegyelet Nekrológ Projekt területek Lomtalanítás Adomány Természetvédelem Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Klíma Budapesti olimpia Tűzeset Könyvbemutató Közösségi tervezés Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Honatya Népszavazás Helyreigazítás Tisztelet Állatok Világnapja Avent Információ Portré Lakossági felhívás Mulatság Civil kurázsi autó Suli-Vár Beszámoló Támogatás Egyeztetés Helyzetjelentés Nyilatkozat Álláspont Aláírásgyűjtés Játék Víz világnapja Közössgre kapcsolvaNem kérdés, hogy Budafok-Tétény lakói sok-sok éve nagyon büszkék Hollerung Gábor Liszt Ferenc-díjas karmesterre és az általa vezetett Budafoki Dohnányi Zenekarra. Népszerűségüket mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy minden előadásukat telt ház fogadja. Kerületünk szimfonikus együttese és a kiváló muzsikusokból alakult különböző formációk a jeles eseményeken ünnepi koncerteket adnak, a Budafoki Hangversenyestéken a zeneirodalom gyöngyszemeit tolmácsolják, a gyerekeket pedig zenei ismeretterjesztő előadásokra invitálják évek óta.
Budafok-Tétény Budapest XXII. kerület Önkormányzatának képviselő-testülete a Kerület díszpolgára kitüntetést idén Hollerung Gábor Liszt Ferenc-díjas érdemes művésznek adományozza, mely megtisztelő címet ünnepélyes keretek között, a tervek szerint szeptember 4-én veheti át.
A Budafoki Dohnányi Zenekar (BDZ) és a Zempléni Fesztivál művészeti vezetőjével, a Budapesti Akadémiai Kórustársaság vezető karnagyával, Budafok-Tétény „legfrissebb” díszpolgárával kitüntetéséről és a tíz napon át zajló Zempléni Fesztiválról beszélgettünk.
– Mit jelent önnek ez a kitüntetés?
– Életemben mindent a lokalitásra építettem, mélységesen hittem és hiszek a kisebb közösséget érintő kultúrában, így amikor a 80-as évek végén, majd az 1993-tól hivatalossá váló zenekar karmestere lettem, sokszor megfordult a fejemben, hogy szívesen élnék Budafokon, de sajnos sose volt annyi pénzem, hogy itt vegyek ingatlant. Érettebb korban a szeretet és hála különösen jólesik az embernek. Életemben kaptam pár kitüntetést, egyiket sem vártam, és közülük a legtöbb meglepett, a díszpolgári címre azonban vágytam. Ez egyfajta megbecsülés megfogalmazása, szívet melengető érzés, és ez a cím nekem azt jelzi, hogy idetartozom.
– Vezetésével a BDZ Európa valamennyi országában fellépett már, öt éve pedig a New York-i Carnegie Hallban is bemutatkozott, így nemcsak országszerte, de a világban is ismertté tette Budafokot.
– Hatalmas öröm, hogy egy ilyen nagy létszámú szimfonikus zenekart magáénak érez a kerület önkormányzata. Egyértelműen pozitív, vállalható feladatnak tartja a vargabetűkkel és útvesztőkkel tarkított hosszú utat, amelyet megtettünk. Ennek eredményeként vált a Budafoki Dohnányi Zenekar a kerület büszkeségévé. A fenntartó támogatása mellett persze kellett egy nagy adag szerencse, meg az is, hogy az együttes képes legyen további forrásokat szerezni a működéséhez. Nekem igen fontos és nagy értékű, hogy jó ideje szeretetben és kölcsönös megbecsültségben dolgozunk az együttessel.
– A Formula–1 autóversenyen nézők nélkül játszották el a Himnuszt, a Zempléni Fesztiválon azonban már élőben muzsikáltak. Hogy állították össze a programjukat?
– A kultúrát sem lehet teljesen leállítani, ahogy a gazdaságot sem. Gondos odafigyeléssel, a nézők számának korlátozásával és a szellős ültetéssel szerveztük meg ezt az első, és idén talán egyetlen fesztivált. A teljes zenekarral négy alkalommal léptünk színpadra: a nyitó hangversenyen Balog József zongoraművésszel a 250 évvel ezelőtt született Beethovenre emlékezve, augusztus 23-án pedig, zárásképpen Mozart Don Giovanni című operáját játszotta az együttes Guide Mancusi vezényletével. A zenekar tagjaiból alakult kamaraegyüttesek közül is szerepelt néhány: a fúvósötös Taktaharkányban, a Corpus Harsona Kvartett Tolcsván, a Trüffel Quartet Monokon adott hangversenyt, Gazda Bencéék jazztriója Szerencsen játszott, a Mynk Quartet és Révész Richárd triója pedig latin dallamokkal várta Pálháza közönségét.
– Mit terveznek ősztől, ha nem súlyosbodik a járványhelyzet?
– Szűkebb hazánkban a Dohnányi-évadot szeptember 25-én kezdjük Budafoki Hangversenyesték címmel, a Dohnányi-bérlet és A megérthető zene című sorozataink októbertől folytatódnak a Zeneakadémián, a Müpában pedig a ZenePlusz programokra várjuk a zeneszerető közönséget. Reméljük, így lesz!
(Tamás Angéla)