Középpontban a víz
Témájában, műfajában és a kiállító művészek tekintetében is újszerű tárlat nyílt a Haggenmacher udvarban, az Art Quarter Budapest (AQB) kiállítóhelyiségében február 11-én. A két hétig előzetes bejelentés alapján látogatható, Liquid című kiállítás olyan magyar és brit művészek munkáit helyezi egymás mellé, akik a film, a fotográfia és a hang médiumán keresztül a víz motívumát állítják művészetük fókuszába.
A magyar művészek egy dél-magyarországi kis faluban nevelkedtek, ennek megfelelően Gyurkovics Zita a horvát határ és a Dráva vonala közti dinamikát vizsgálja, valamint ennek hatását az ottani közösségre, Gryllus Ábris nagyra törő, komplex témájú installációkat alkot, Szabó Klára Petra Jégvirágok című, nagyméretű alkotásaiból válogatott össze egy sorozatot, míg Mátrai Erik A Vörös tenger kettéválasztása címmel hozott létre egy monumentális, átjárható installációt.
A kiállításban részt vevő brit művészek közül Laura Hopes a Plymouth Egyetem COAST Laboratóriumával együttműködve művészeti kísérletet valósított meg, amely felszínre hozza a hallgatóság tudatalatti fizikai és emocionális reakcióit. Ennek eredménye a Tank. Rachael Allain a Channel-szigetekről származik, ő lencsével készült és lencse nélküli fotográfiát, optikai eszközöket, tudományos adatokat, mozgóképet, fényt és hangokat használ az alkotásaiban.
A Liquid kiállításon hallhatók azok a vizes környezeti hangfelvételek és ezek átdolgozásai, amelyeket a világ harmincnyolc hangművésze küldött a rendhagyó tárlatra.
A kiállítás kurátora a brit Laura Denning, az AQB korábbi rezidens művésze.
(Tamás Angéla)