Hírek
Legfrissebb hírek
- 01-25 Kertészeti munkák akadályozhatják a forgalmat
- 01-22 Újabb egyeztetés a frakcióvezetőkkel
- 01-18 Kérdések és válaszok a Budaörsi Repülőtér zajproblémáival kapcsolatosan
- 01-21 A magyar kultúra napja: Himnuszunk születésnapját ünnepeljük
- 01-19 Lovak, flamingók, Édes Mackó
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Városfejlesztés Program Sport Közlekedés Kultúra Megemlékezés Koronavírus tájékoztató Felhívás Környezetvédelem Promontor TV Oktatás Budapest Bornegyede Pályázat Elismerés Ünnep Fesztivál Közélet Civil élet Egészség Videó Kiállítás Gyász Borfesztivál Testületi ülés EU projekt Kék hírek Stratégiai partner Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pincejárat Pályázatok Helytörténet Évforduló Csatornázás Rendőrség Bornegyed Ünnepség Hitélet Családbarát hely Jótékonyság Esélyegyenlőség Közösségre kapcsolva Előadás Kerület napja Egészségügy Tájékoztatás Társadalmi egyeztetés Siker Programok Koncert Stratégiai partnerek Rendőrségi felhívás Meghívó Közbiztonság Civil összefogás Szavazás Állás Nemzeti összefogás Köszöntés Egyesített Óvoda Választás Advent Lakossági fórum Család Bornegyed magazin Projekt területek Életmód Vállalkozás Kegyelet Nekrológ Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Lomtalanítás Adomány Természetvédelem Klíma Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Budapesti olimpia Tűzeset Könyvbemutató Közösségi tervezés Egyeztetés Helyzetjelentés Nyilatkozat Álláspont Aláírásgyűjtés Játék Víz világnapja Közössgre kapcsolva Honatya Népszavazás Helyreigazítás Tisztelet Állatok Világnapja Avent Információ Portré Lakossági felhívás Mulatság Civil kurázsi autó Suli-Vár Beszámoló TámogatásAz utóbbi évtizedben szemmel láthatóan egyre tisztább a Duna vize. Ebben nagy szerepet játszott a teljes körű budapesti szennyvíztisztítás. Ennek köszönhetően a Duna élővilága is megújult.
Ezt a folyamatot továbbsegítve a fővárosi szennyvízelvezetési és tisztítási tevékenységet ellátó Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. és a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége közös akció keretében 500 kilogramm kecsegét telepített a Dunába az FCSM Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepénél. A közös haltelepítésre a Magyar Halak Napja és a Víz Világnapja alkalmából került sor március 20-án.
A kecsege a Duna egyik legősibb és egyben legemblematikusabb halfaja. A XIX. századi folyószabályozások, vízlépcsők, ipari és kommunális szennyezések révén az őshonos tokfélék nagy része eltűnt a Dunából. A kecsege az egyetlen tokfajunk, amely még ma is viszonylag nagyobb állománnyal bír, de a populáció mérete meg sem közelíti az 50-100 évvel ezelőtti nagyságot. Látva a Duna vízminőségének javulását, a bőséges táplálékszervezetek jelenlétét, a FŐHESZ − a hosszú távú fajmegőrzési programja keretén belül − a kecsegeállomány fejlesztését, annak pótlását és növelését tűzte ki célul. Ennek megfelelően az elmúlt három évben közel 5000 kg egy éves (30-40 cm nagyságú) kecsegét telepített a Dunába. A tervek szerint az idei évben még további 1500-2000 kg kis tok telepítésére is sor kerül.
Budapesten évente kb. 4-5 Velencei tónyi vízmennyiségű szennyvizet tisztítanak meg a szennyvíztisztítók, annak érdekében, hogy a befogadó Duna élővilágát megkíméljék a szennyeződésektől. Az FCSM a szennyvizek tisztításához a legkorszerűbb fizikai, kémiai és biológiai módszereket alkalmazza. A társaság az egyre gyakrabban előforduló özönvízszerű esőzések által okozott kihívásokra is megoldást keresett. Fővárosi beruházásban idén márciusban indul a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepen az a nagyszabású beruházás, melynek köszönhetően gyakorlatilag megduplázzák a meglévő záporvíztározó kapacitását. Várhatóan még az idén képes lesz a tisztító telep a jelenlegi 3600 m3 helyett 7000 m3 záporvízzel hígított szennyvíz – tisztítás céljából történő – tározására. Ennek a legnagyobb haszonélvezője az érzékeny vízbázisú Ráckevei-Soroksári Duna-ág lesz.
TUDTA?
A kecsegét, ha horogra akad, vissza kell engedni a folyóba!
Ha lehetne hármat kívánni, akkor a FŐHESZ és az FCSM közösen a következőket kívánná:
1./ Kíméljük meg a csatornarendszert az oda nem való hulladékoktól, pl. tisztítókendőktől, ételmaradékoktól és használt étolajtól!
2./ Óvjuk meg folyóvizeinket és a partok tisztaságát azzal, hogy nem szemetelünk!
3./ Becsüljük meg vízkészleteinket és természetes vizeink halállományát!
Tegyünk együtt folyóvizeink és partjainak tisztasága érdekében!
Forrás: Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége