Ugrás a tartalomra

Mikor lehet füvet nyírni, és mikor nem?

2024. július 12. péntek
Részletesen, helyi rendeletben szabályozza a kerület a közösségi együttélés szabályait
Mikor lehet füvet nyírni, és mikor nem?

Annak, aki családi házas övezetbe költözik, nemcsak a madárcsicsergésre kell készülnie, hiszen ezen övezetek természetes velejárói a sok esetben zajjal járó kerti munkák is, mint például a fűnyírás.

Az önkormányzat a békés együttélés érdekében már 2013-ban rendeletet hozott a zajvédelemmel kapcsolatos szabályokról (a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről), amely rögzítette a  hogy a magánszemélyek háztartási igényeit szolgáló, kertépítéssel és zöldfelület-fenntartással kapcsolatos zajt keltő tevékenységeket milyen időszakban illetve napszakokban nem lehet végezni.

2023.-ban a környezetvédelem részleges helyi szabályozásáról szóló 8/2023. (II. 27.) önkormányzati rendeletben a képviselő-testület újra szabályozta ezt a kérdést és 2023. március 30.-tól már a jogszabály azt határozza meg, hogy mely időszakban lehet végezni ezeket a tevékenységeket. Ehhez igazodva a közösségi együttélés szabályairól szóló rendelet már csak visszautal a zajvédelmi szabályokra, és a zajvédelmi szabályok megszegésének következményekén szankció alkalmazását, azaz közigazgatási bírság kiszabását teszi lehetővé.

 A környezetvédelem részleges helyi szabályozásáról szóló rendelet 12. §-a szerint

a kertépítéssel és -fenntartással kapcsolatos zajt keltő tevékenység, így különösen a villany- és robbanómotoros fűnyírás, motoros fa- ág- és sövényvágás, kerti traktor működtetése

a) munkanapokon 7 óra és 20 óra között,

b) szombaton és jogszabály által pihenőnapnak minősített napokon 8 óra és 16 óra között,

c) vasárnap és munkaszüneti napokon 9 óra és 12 óra között

végezhető, kivéve a külterületi mezőgazdasági célra hasznosított területeket. (Ez utóbbi területeken nincs korlátozás.)

A felsorolt rendelkezéseket a közterületeken végzett zöldfelület-fenntartási tevékenységek esetében is alkalmazni kell.

Ez tehát azt jelenti, hogy hétköznap 20 óra után nem lehet füvet nyírni vagy más zajt keltő tevékenységet folytatni a kertekben, szombaton és jogszabály által pihenőnapnak minősített napokon (azokon a napokon, amikor az ünnepek körüli munkanap áthelyezések miatt szombati munkarend érvényes) pedig csak 8 és 16 óra között, illetve vasárnap és munkaszüneti napokon 9 és 12 óra között engedélyezett kerületünkben ez a tevékenység.

Aki a rendeletben meghatározott szabályokat nem tartja be, közigazgatási bírsággal sújtható, amelynek felső határa a fenti esetben -természetes személy esetén- maximum kétszázezer forint. (Jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetén a bírság felső határa kétmillió forint.)

A képviselő-testület 2021-ben döntött a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendelet módosításáról is. A módosítás három területet érintett. A kereskedelmi üzletek előtti rend és tisztaság biztosítását, az üzletek előtti közterületen történő alkoholfogyasztás megakadályozását. A közterületen történő gépjárműjavítás, -mosás korlátozását. A társasházak előtti közterület rendjének, tisztaságának biztosítását.

Az új rendelet szerint a szeszes italt is forgalmazó üzlet üzemeltetőjének kell gondoskodnia arról, hogy az üzlet nyitvatartási idejében, a bejárattól számított 5 méteres közterületi szakaszon ne fogyasszanak szeszes italt. A rendelkezés hatálya alól kivételt képeznek a közterület-használati engedéllyel, szerződéssel rendelkező vendéglátóegységek teraszai, a megfelelő engedélyekkel rendelkező alkalmi rendezvények, valamint minden év első és utolsó napja.

Szintén az üzletek környékének tisztaságát és rendezettségét szolgálja az a rendelkezés, mely szerint az üzlet üzemeltetőjének a nyitvatartási ideje alatt – a bejárat félméteres körzetében – kisméretű, maximum 50 literes hulladékgyűjtő edényt kell elhelyeznie, és annak kiürítéséről gondoskodnia. Emellett az üzlettől az úttestig terjedő közterületi részt tisztán kell tartania, és az eladott termékek csomagolóanyagát az üzlet megközelítését szolgáló bejárattól 25 méteres távolságon belül vissza kell gyűjtenie.

Az új rendelkezések másik része a gépjárművek közterületen történő tárolását korlátozza: aki közterületen javítja, tisztítja, illetve e célból tárolja a közterületen a gépjárművet, az megsérti a közösségi együttélés szabályait. A közterületi javítás tilalma alól kivétel a saját tulajdonú, vagy üzemben tartott gépjármű környezetet nem szennyező kisebb javítása. A közterületen történő kocsimosás azonban a rendelkezés alapján tiltott, melynek célja a közterület rendezettségének biztosítása mellett a környezetszennyezés megelőzése is.

Az ismertetett rendelkezéseket megszegő magánszemély kétszázezer forintig, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kétmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

A képviselő-testület legutóbb Dankóné Hegedűs Jolán alpolgármester javaslatára idén is módosította a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló rendeletet. Ennek célja az új szemlélet kialakítása volt annak érdekében, hogy a köz javára mindenki vállalja az egyéni felelősséget: a kertes ingatlannal rendelkező tulajdonosok minimális odafigyeléssel sokat tehetnek azért, hogy környezetük tavasztól őszig, a szúnyogok szaporodásának időszakában is élhető maradjon: figyeljenek a vízgyűjtő edények megfelelő lefedésére, illetve kiürítésére, vagy a kerti pangó vizeket (vizeshordók, ereszcsatornák, kerti játékok stb.), tavakat kezeljék lárvairtó tablettával.

Budafok-Tétény önkormányzata az idén is segítséget nyújt a védekezésben térítésmentesen biztosított szúnyoglárvairtó tablettákkal. Karsay Ferenc polgármester felhívta a figyelmet: „A közterületi pangó vizek kezelése az önkormányzat feladata, a magáningatlanokon azonban nem végezhetnek gyérítést. Ezért kérik, hogy az ingatlantulajdonosok végezzék el ezt a feladatot a közösség érdekében.” A rendeletmódosítás célja nem a büntetés volt, hanem a megelőzés és a felvilágosítás, segítség nyújtása a lakosságnak.

A közösségi együttélés alapvető szabályainak újragondolásánál – egy alaposan körbebástyázott szabályrendszerrel – szankcionálhatóvá váltak a szomszédban élők éjszakai pihenését zavaró, úgynevezett „buliházak” csendháborításai.

Tudjuk, hogy a szabályok betartása alól senkit nem ment fel az, hogyha nem ismeri azokat. Kérnek ezért mindenkit, hogy figyeljen oda ezekre az előírásokra a saját és a lakókörnyezete érdekében! Maradjon kerületünk továbbra is a béke szigete, ahol odafigyelünk egymásra, egy igazi kisváros a nagyvárosban!

(VH – budafokteteny.hu)