Mítosz és valóság – történelmi kézművestábor általános iskolásoknak
Az izgalmas időutazáson régészet és művészet kéz a kézben jár. Két történelmi korszak kel életre két történelmi helyszínen: a patinás nagytétényi kastély árnyas parkjában és annak közvetlen szomszédságában elterülő, vadregényes régészeti kiállítóhelyen, a Győzedelmes Campona egykori római erődtáborának helyszínén.
Interaktív történelmi játékok, egyedi kézműves-foglalkozások teszik felejthetetlenné a hetet. Látványos barokk ruhabutik és római fegyverek, agyagozás, fémdomborítás, táborzáró kiállítás, „kincskereső régészkedés” és légiósünnepély Aelius Publianus centurio személyes részvételével – íme, a gazdag kínálatból néhány programpont, amelyek révén régmúlt korok történelme válik közeli, könnyen átélhető élménnyé.
A tematikus hét során a gyerekek szórakozva tanulnak, önfeledten játszva ismerkednek ókori és újkori mítoszokkal, hősökkel és valós alakokkal, a történelem rejtelmeivel. Együtt barangoljuk be a késő barokk kastély és a régészeti park minden zegzugát. Bepillantást nyerünk Tétény ókori és barokk kori történetébe, és természetesen sokat alkotunk, valamint korszakos felfedezéseket teszünk. Hagyományőrző barátaink segítségével megismerkedünk egy hús-vér római centurióval, egy műgyűjtő gróffal és egy kincskereső régésszel is.
Gyertek, játsszunk kalandort!
Időpont: 2025. július 14–18., hétfőtől péntekig 9-től 16 óráig
Helyszín: Campona Victrix Régészeti Kiállítóhely és nagytétényi kastély (1225 Budapest, Szent Flórián tér)
Táborvezetők: Borsai Dóra és Tarczali Anikó múzeumpedagógusok
Szervezők: Iparművészeti Múzeum Nagytétényi Kastély, MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Campona Victrix
Régészeti Kiállítóhely
Korosztály: általános iskolások (1–8. osztály, 6–14 éves korcsoport)
Maximális létszám: 20 fő
Részvételi díj: 30 000 Ft/fő + étkezés a közeli Kastély Étteremben
Jelentkezés és bővebb információ
E-mail: campona@mnm.hu
Telefon: +36-30/145-0990
Facebook-esemény: https://www.facebook.com/events/732185715954743
HELYSZÍNEK
CAMPONA VICTRIX RÉGÉSZETI KIÁLLÍTÓHELY
Kevesen tudják, hogy a Tropicariumáról híres bevásárlóközpont neve nem egy jól hangzó fantázianév, hanem a rómaiak közeli, limes menti segédcsapattáborát és települését nevezték Camponának. Az sem közismert, hogy ez a tábor a IV. században egy birodalmi jelentőségű történeti esemény színtere volt, amelyet a római történeti hagyomány is megőrzött. Ez a sokáig csak régészeti ásatásokból ismert római katonai tábor felfedezése után 90 évig aludta álmát, területét benőtte a természet, csak szakemberek és a Nagytétény helytörténete iránt érdeklődők tudták, milyen csodát rejt itt a föld. A közelmúltban nyílt meg annak a lehetősége, hogy ezt a látványos romokkal és izgalmas történettel rendelkező római kori erődöt a nagyközönség is megismerhesse. A Magyar Nemzeti Múzeum 2022-ben egy régészeti kiállítóhely és látogatóközpont létrehozásával célul tűzte ki ennek a sokáig elhanyagolt műemléknek a turisztikai hasznosítását. Mindez lehetővé teszi, hogy a helyszínen újra elinduljanak a régészeti kutatások, és a kiállítóhely jövőbeli továbbfejlesztésével a római erőd romjai is látványos kulturális és turisztikai célponttá fejlődjenek.
IPARMŰVÉSZETI MÚZEUM NAGYTÉTÉNYI KASTÉLY
A volt Száraz–Rudnyánszky-kastély az egyik legismertebb magyar barokk műemlék, amelyet Száraz Julianna férje, báró Rudnyánszky József építtetett az itt állott római alapok és a korábbi kastély felhasználásával, 1743 és 1751 között, Mayerhoffer András tervei alapján. A magyar barokk építészet kiváló alkotásai közé tartozó nagytétényi Száraz–Rudnyánszky-kastély a Grassalkovich-típusú kastélyok stílusjegyeit mutatja.