Hírek
Legfrissebb hírek
- 03-04 Bezárják az üzleteket és az iskolákat
- 03-03 Lakossági szavazás a falfestményekről
- 03-01 Megújulás a nagytétényi sportpályán
- 03-02 Fokozott elővigyázatosság az intézményeinkben
- 03-02 Vár az ovi! - Bemutatkoznak a kerület tagóvodái
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Városfejlesztés Program Sport Közlekedés Kultúra Koronavírus tájékoztató Megemlékezés Felhívás Környezetvédelem Promontor TV Oktatás Budapest Bornegyede Pályázat Elismerés Ünnep Fesztivál Közélet Civil élet Egészség Videó Gyász Kiállítás Borfesztivál Testületi ülés EU projekt Kék hírek Stratégiai partner Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pincejárat Pályázatok Helytörténet Évforduló Bornegyed Csatornázás Rendőrség Ünnepség Hitélet Családbarát hely Közösségre kapcsolva Jótékonyság Esélyegyenlőség Tájékoztatás Előadás Kerület napja Egészségügy Társadalmi egyeztetés Siker Programok Koncert Egyesített Óvoda Stratégiai partnerek Rendőrségi felhívás Meghívó Szavazás Közbiztonság Civil összefogás Állás Nemzeti összefogás Köszöntés Választás Advent Lakossági fórum Család Bornegyed magazin Projekt területek Életmód Vállalkozás Kegyelet Nekrológ Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Lomtalanítás Adomány Természetvédelem Tűzeset Klíma Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Közössgre kapcsolva Budapesti olimpia Könyvbemutató Közösségi tervezés Egyeztetés Helyzetjelentés Nyilatkozat Álláspont Aláírásgyűjtés Játék Víz világnapja Honatya Népszavazás Helyreigazítás Tisztelet Állatok Világnapja Avent Információ Portré Lakossági felhívás Mulatság Civil kurázsi autó Suli-Vár Beszámoló Támogatás„Számomra minden évben az egyik legkedvesebb ‘56-os megemlékezés a nagytétényi. Köszönöm a Nagytétényi Polgári Körnek a meghívást, Dindi István helytörténésznek és Dr Bató András kerületi kapitány úrnak az ünnepi beszédeket! Nagyon büszke vagyok a kerületi Fidelitas fiataljaira is, akik a rossz idő ellenére velünk ünnepeltek!” – írta a megemlékezéssel kapcsolatban saját FB-oldalán Karsay Ferenc polgármester.
A Nagytétényi Polgári Kör 1956-os ünnepi megemlékezésén elsőként László Istvánné elnök köszöntötte a résztvevőket, majd a Nagytétényi Dalkörrel közösen a résztvevők elénekelték a Himnuszt.
Dindi István történelem szakos tanár, helytörténész ünnepi beszédében hangsúlyozta, a nagytétényi ’56-os események központi helyszíne a Szelmann-ház, az akkori kultúrotthon volt. Sokan vállaltak feladatot a nagytétényi Nemzeti Bizottságban, ezért sokan váltak később a megtorlások áldozataivá. Köztük volt a Nemzeti Bizottság elnöke, az ’56-ban 63 éves Hufnágel István, akit később több éves börtönre ítéltek. Rá is emlékezünk ma, tette hozzá Dindi István, felsorolva számos cselekedetét, amelyek emberségről és hazaszeretetről tanúskodtak. Emlékeznünk kell, a nagytétényi nemzetőrség parancsokára, az akkor 48 éve Fáy Ferencre is, akit később halálra ítéltek és 1958. március 14-én kivégeztek – mondta Dindi István, hozzátéve, hogy ugyanezen a reggelen végezték ki Zrínyi János nemzetőrt is, aki a Nemzeti Bizottság egyik legaktívabb tagja volt. A hősök sorába tartozik, id. Solymosi János és fia, ifj. Solymosi János is, akik fényképek, röpiratok készítésével és közreadásával segítették a forradalmat, amiért id. Solymosi Jánost 15 év börtönre ítélték, két fia külföldre menekült, feleségét és leányát meghurcolták, évekig megfigyelés alatt tartották. A nagytétényi nemzetőrök közül többeket több évi börtönre ítéltek, a politikai megtorlás áldozataivá váltak. Dindi István zárásként többek nevét felsorolta a megemlékezésen.
Amikor a jogrend, a társadalmi rend felborul, nincs mihez igazodnia a rendőrnek, akkor fontos, hogy milyen vezérlőelv szerint cselekszik. Embernek maradni minden körülmények között! – ez az alapelv jellemezte az ’56-os szerepvállalását Dr. Kopácsi Sándor altábornagynak, Budapest akkori rendőrfőkapitányának, mondta a nagytétényi október 23-i megemlékezés egyik szónokaként dr. Bató András r. alezredes, 22. kerületi rendőrkapitány. Hozzátette, olyan aktív részvétele volt Budapest akkori rendőrkapitányának a szabadságharc idején, hogy a rendőri erőket összevezényelte a Mosonyi utcába, ott a laktanyában tartotta a rendőröket. Ő személyesen ment le, és a kapuban ott szolgálatot teljesítő rendőrt utasította, hogy a szabadságharcban résztvevőket, a felkelőket engedjék be a laktanyába és ott felfegyverezték őket. 34 évesen lett Budapest főkapitánya, és a poznani lengyel munkásfelkelés kapcsán megrendezett értekezlet során ’56 márciusában úgy fogalmazott, hogy ő elképzelhetetlennek tartja, hogy a polgári lakossággal szemben a rendőrség fegyvert használjon. Elmondható, hogy gyakorlatilag pár hónap múlva beválthatta ezt az ígéretét, 1956 októberében hő maradt ehhez az ígéretéhez. Dr. Kopácsi Sándor altábornagy nem fogott fegyvert a lakosság ellen, így lett később hatodrendű vádlott a Nagy Imre és társai elleni perben – mondta a nagytétényi ’56-os megemlékezésen dr. Bató András r. alezredes, 22. kerületi rendőrkapitány.
A megemlékezésen Szilágyi Péter, a Bartók iskola 8. osztályos tanulója Tollas Tibor Túlélők című versét szavalta el, Juhász Lajos gitáron adta elő a Republicnak Az Erdő közepén című dalát, a Bartók iskolás Vilimek Levente pedig Sinka István Üdv Néked Ifjúság című versét szavalta el.
A Szelmann Ház homlokzatán lévő ’56-os emléktáblánál tartott koszorúzáson az önkormányzat nevében Karsay Ferenc Polgármester és Németh Zoltán alpolgármester vett részt. Koszorút helyeztek el még az 56-osok Szövetségének, a Gyermekjóléti és Családsegítő Központ Intézményeinek, a Baross Gábor telepi Polgári Körnek, a Baross Gábor Általános Iskola Diákönkormányzatának, a Budafok-Tétény Baráti Köröknek, a Német Nemzetiségi Önkormányzatnak, a Nagytétényi Ember és Érdekvédő Egyesületnek, a FIDESZ-nek, a FIDELITAS-nak, és az MSZP-nek a képviselői, valamint Hajas Ervin volt polgármester.
FOTÓ: KOCSIS ZOLTÁN ::